ISST –International Schroth Three Dimensional Scoliosis Therapy

Schroth Method jest metodą fizjoterapeutyczną umożliwiającą leczenie pacjentów ze skoliozą idiopatyczną i kifozą. Metoda jest stosowana od 1991 r. w Niemczech a od 20 lat na całym świecie.

Celem stosowania metody jest uniknięcie operacji, spowolnienie lub zatrzymanie progresji. Ma to pozytywny wpływ na ogólną jakość życia dzieci, dorosłych i starszych pacjentów. Stosowane są ćwiczenia asymetryczne w różnych pozycjach wyjściowych prowadzące do funkcjonalnych i strukturalnych adaptacji.

Terapia ta wskazana jest również dla pacjentów noszących gorsety oraz dla pacjentów ze wskazaniem do operacji jak i po operacji. Stosowana terapia oddechem wspierana przez specyficzną mobilizację klatki piersiowej i kręgosłupa z elementami trójpłaszczyznowej stabilizacji, prowadzi do trwałych efektów poprawy w leczeniu skoliozy.

Oddychanie korekcyjne zapewnia konieczny element do wykorzystywania wewnętrznych sił działających w celu poprawy czynności funkcjonalnych oraz ruchomości we wklęsłościach zdeformowanego i zmienionego tułowia a także klatki piersiowej.

Ćwiczenia dobierane są indywidualnie w zależności od rodzaju skrzywienia, wieku pacjenta. Bardzo ważnym elementem terapii jest praca własna pacjenta.