Profilaktyka dolegliwości kręgosłupa

AdobeStock_295926617-min

Codzienne nawyki potrafią prowadzić do złego lub dobrego. Zależy jak je wykonujemy i jakie mamy do nich nastawienie. Jeżeli codziennie pracujesz przy biurku i się garbisz, będzie to mieć poważne skutki zdrowotne. Jeśli nauczysz się poprawnie siedzieć, twoja sylwetka na długo pozostanie stabilna i silna. 

Jakie nawyki możesz wprowadzić do swojego życia, aby twój kręgosłup pozostawał w dobrej formie? W tym artykule omówimy codzienną profilaktykę oraz ćwiczenia, które pomogą ci zachować zdrowe plecy i postawę. 

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

Codzienna profilaktyka to podstawa dobrego zdrowia na wiele lat. Wykonując i będąc uważnym na te proste czynności, unikniesz wielu schorzeń kręgosłupa teraz oraz później. 

Sen i wstawanie

  • Dobierz odpowiedni materac do swojej sylwetki. Nie powinien być ani za miękki, ani za twardy.
  • Po przebudzeniu rozciągnij się i połóż na boku. Następnie opuść nogi z łóżka i usiądź. Taka pozycja jest bezpieczna podczas wstawania.
  • Jeśli już miewasz bóle kręgosłupa, zażyj przed snem odprężającą kąpiel w wannie. 

Dieta i sport

  • Przestrzegaj diety i prawidłowej masy ciała. Otyłość jest poważnym obciążeniem dla kręgosłupa. 
  • Dbaj o odpowiednie proporcje składników mineralnych w diecie, głównie wapnia i magnezu.
  • Bądź aktywny fizycznie, uprawiaj sport. Staraj się często korzystać z pływalni. Zalecana dawka ruchu na dzień to minimum 30 minut. 

Praca

  • Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała podczas stania i siedzenia. Chodź z lekko uniesioną głową i wyprostowanymi plecami.
  • Jeśli pracujesz przy biurku, rób sobie jak częste przerwy, na przykład na lekkie ćwiczenia fizyczne.
  • Naucz się właściwie podnosić ciężkie przedmioty. Nie schylaj się, ale przykucnij i dopiero wtedy podnieś ciężar.

Powyższe przykłady udowadniają, że małe codzienne zwyczaje mogą mieć zbawienny wpływ na kręgosłup. Stopniowe wprowadzanie je w życie to gwarancja długiego i dobrego zdrowia. Sprawa ma się inaczej do osób, które zaczęły odczuwać pierwsze dolegliwości związane z kręgosłupem. Do codziennej profilaktyki powinny włączyć specjalne ćwiczenia redukujące pojawiający się ból. 

Proste ćwiczenia na ból kręgosłupa

Jeśli odczuwasz pierwsze bóle kręgosłupa, koniecznie włącz codzienne ćwiczenia wzmacniające, mobilizujące oraz rozciągające. Od razu trzeba zaznaczyć, że tylko ich regularne powtarzanie przynosi efekty. Nie wystarczy jednorazowo wykonać kilku ćwiczeń, aby uzyskać rezultat. 

Jakie partie ciała trzeba ćwiczyć? Przede wszystkim skup się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Są one czymś w rodzaju rusztowania dla sylwetki. Jeśli są za słabe, może dojść do przeciążenia i nadwyrężenia mięśni dolnego odcinka pleców. Mięśnie te gwarantują również odpowiednią stabilizację – pomagają się prostować, wciągać brzuch i odciążać w ten sposób kręgosłup. Niezwykle ważne są mięśnie brzucha, które powinny przejmować część pracy mięśni pleców. 

Ćwiczenia stosowane w profilaktyce bólów kręgosłupa nie wymagają wyjątkowej sprawności fizycznej. Należy jednak zaznaczyć, że nie ma dobrych, uniwersalnych ćwiczeń dla każdego. Wszystko zależy od stopnia bólu, schorzenia, jego stopnia zaawansowania itd. Aby podjąć się konkretnych ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoteraputą. Może się okazać, że niektóre ćwiczenia będą tylko pogarszać stan, a nie go naprawiać.

Zostaw komentarz