Czym jest hirudoterapia – leczenie pijawkami

leczenie-pijawkami

Leczenie pijawkami to znana i ceniona metoda leczenia, która znana jest od wieków. Polega na przystawianiu pijawek do ciała w miejscu, w którym zlokalizowany jest stan chorobowy. Zdecydowanie większą popularnością hirudoterapia cieszyła się setki lat temu, potem na jakiś czas popadła w niełaskę, aby w końcu po latach wielu badań zasadność stosowania pijawek została potwierdzona. Obecnie hirudoterapia, to bardzo popularna metoda leczenia, która w naszym kraju zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników.

Czym dokładnie jest hirudoterapia?

Hirudoterapia to jedna z najstarszych terapii wykorzystywanych do leczenia różnorakich dolegliwości zdrowotnych. Po przestawieniu pijawek do ciała wydzielają one hirudynę, która jest składnikiem ich śliny. Hirudyna wykazuje właściwości, które zapobiegają krzepnięciu krwi. W ślinie pijawek znaleźć można również inne związki, które mają dobroczynny wpływ na działanie ludzkiego organizmu. Głównie z uwagi na te czynnik terapie przy wykorzystaniu pijawek są tak chętnie stosowane i wykazują wysoką skuteczność w leczeniu wielu schorzeń. Sam zabieg polega na przystawieniu pijawek i po około 30 minutach zdejmuje się je z ciała. . Po zabiegu pijawki są niszczone i ze względów sanitarnych nie są wykorzystywane ponownie.

Kto może korzystać z zabiegów hirudoterapii?

Zabiegi hirudoterapii polegające na przystawianiu pijawek i upuszczaniu krwi polecane są przede wszystkim osobom zmagającym się z chorobami, takimi jak: 

 • miażdżyca,
 • nadciśnienie,
 • choroby płuc,
 • żylaki,
 • wrzody żołądka,
 • wrzody dwunastnicy,
 • rwa kulszowa,
 • hemoroidy,
 • reumatyzm,
 • bóle głowy,
 • alergie,
 • choroby kręgosłupa,
 • choroby kobiece.

Choć zabiegi z zastosowaniem pijawek są pozytywnie komentowane i polecane to przed skorzystaniem z takiej terapii, warto zasięgnąć porady specjalisty, który sprawdzi, czy nie występują przeciwwskazania do stosowania tej terapii. A trzeba wiedzieć, że przeciwwskazań jest całkiem sporo, a są to: skłonność do krwawień, hemofilia, zbyt młody wiek pacjenta, stosowanie rozbudowanej terapii farmakologicznej, uczulenie na proteiny, nowotwory, ciąża, gorączka,stan po spożyciu alkoholu,  a także wiele innych dolegliwości, które wykluczają możliwość zastosowania tej metody.

 

Bezpieczeństwo podczas leczenia pijawkami

Pijawki wykorzystywane do leczenia mają kontakt z krwią, dlatego też podczas zabiegów leczniczych wykorzystywane są tylko i wyłącznie pijawki ze sterylnych hodowli. Oznacza to, że są one w pełni bezpieczne, przebadane i nie powinny wywoływać skutków ubocznych. Nie oznacza to, jednak że hirudoterapia jest dla wszystkich. Niektóre osoby ze względów zdrowotnych nie będą mogły skorzystać z tej formy terapii. Mimo wszystko warto skonsultować chęć jej rozpoczęcia z lekarzem, który korzystając ze swojej fachowej wiedzy, będzie mógł polecić lub odradzić stosowanie tej formy leczenia.

Warto pamiętać, że leczenie pijawkami związane jest z powstawaniem uszkodzeń skóry, dlatego też dzień po zabiegu mogą pojawiać się dolegliwości takie jak delikatne swędzenie czy niewielki siniak. Jest to zupełnie normalny objaw, który nie powinien powodować niepokoju. Należy jednak zwracać uwagę na miejsca po pijawkach, gdyż nie powinno się rozdrapywać ran. W łagodzeniu objawów swędzenia może pomóc żel aloesowy, który jest bezpiecznym i naturalnym środkiem wykorzystywany w łagodzeniu również innych podrażnień.

Hirudoterapia to metoda leczenia, która może być stosowana już przez nastolatki, a także dorosłych i osoby starsze. Systematyczne stosowanie terapii to doskonały sposób na walkę z różnorakimi schorzeniami.

 

Zostaw komentarz