Trening medyczny czy funkcjonalny – którego potrzebujesz?

Fitness and healthy concept. Sporty woman workout with dumbbell

Trening medyczny i funkcjonalny to dwa różne podejścia do ćwiczeń fizycznych, które mogą być stosowane w kontekście zdrowia i kondycji fizycznej. Oto krótkie omówienie obu rodzajów treningów:

Trening medyczny

Cel: Głównym celem treningu medycznego jest poprawa lub utrzymanie zdrowia ogólnego, redukcja dolegliwości zdrowotnych oraz wsparcie procesów leczenia. Ponadto ma na celu wzmocnienie ciała oraz wytworzenie zdrowych i trwałych nawyków ruchowych, które zapobiegają pojawianiu się lub powracaniu dolegliwości bólowych.

Zastosowanie: Trening medyczny często jest stosowany w rehabilitacji po urazach, operacjach, chorobach lub dla osób z pewnymi schorzeniami (np. dolegliwościami bólowymi kolana, czy kręgosłupa). Jest on wtedy kluczowym elementem powrotu do pełnej sprawności. Dostosowane ćwiczenia, wspierają regenerację ciała, jednocześnie minimalizując ryzyko nowych urazów. Może być również stosowany w profilaktyce przeciwko wielu chorobom takim jak cukrzyca, czy choroby serca.

Charakterystyka: Ćwiczenia w treningu medycznym są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia, ograniczenia i cele zdrowotne. Mogą to być ćwiczenia o niskim obciążeniu, skoncentrowane na poprawie zakresu ruchu, siły mięśniowej i stabilności.

Trening funkcjonalny

Cel: Trening funkcjonalny koncentruje się na rozwijaniu umiejętności i zdolności ruchowych, które mają praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Bez względu na to, czy jest to podnoszenie torby z zakupami, wchodzenie po schodach czy bieganie za swoimi dziećmi, trening ten pomaga wzmocnić mięśnie potrzebne do tych czynności. Ma na celu angażowanie różnych grup mięśniowych w trakcie ćwiczeń, dzięki czemu poprawia zarówno siłę, koordynację, równowagę jak i elastyczność całego ciała.

Zastosowanie: Jest stosowany zarówno w celu poprawy ogólnej sprawności fizycznej, jak i funkcji konkretnych obszarów ciała. Trening funkcjonalny stworzony jest dla osób pragnących zwiększyć swoją sprawność fizyczną, niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania. Co więcej może być wykorzystywany także przez sportowców w celu poprawy ich umiejętności specyficznych dla danej dyscypliny sportowej.

Charakterystyka: Trening funkcjonalny to podejście do aktywności fizycznej, które stawia na praktyczne korzyści dla naszego codziennego życia. Charakteryzuje się różnorodnością ćwiczeń, obejmując zarówno proste, jak i bardziej zaawansowane ruchy, które angażując całe ciało przypominają naturalne ruchy wykonywane każdego dnia. Trening funkcjonalny może opierać się o ćwiczenia z masą własnego ciała lub korzystać z dodatkowych przyrządów takich jak gumy, czy hantle.

W praktyce, dla wielu osób, łączenie elementów obu rodzajów treningów może przynieść korzyści, zwłaszcza jeśli istnieją pewne problemy zdrowotne, a jednocześnie chce się poprawić ogólną sprawność i jakość życia.

 

 

 

 

Zostaw komentarz