Profilaktyka wad postaw u dzieci

Young boy with defect posture

Wady postawy, szczególnie u dzieci i młodzieży to wciąż rosnący problem społeczny. Prawie 50-60 % dzieci ma odchylenia od norm czemu towarzyszą wady postawy ciała, stóp oraz klatki piersiowej . Ogromną rolę w tym zakresie odgrywają rodzice i nauczyciele, którzy mają duży wpływ na profilaktykę oraz świadomośc społeczną . Na czym więc polega profilaktyka wad postaw i jak zacząć ją wdrażać w życie?

 

Jak rozpoznać wady postaw u dzieci?

Prawidłowa postawa ciała gwarantuje właściwe ułożenie, a także funkcjonowanie nie tylko układu kostno-mięśniowego ale również narządów wewnętrznych. Wszystkie odcinki ciała, w szczególności kręgosłup i stopy, powinny zapewniać stabilność oraz zrównoważenie środka ciężkości ciała.

Jeśli dochodzi do zaburzenia równowagi w płaszczyźnie strzałkowej, możemy mówić o wadzie postawy. Dotyczy to  kręgosłupa, klatki piersiowej , obręczy barkowej , miednicy czy nieprawidłowego ustawienia  stóp ,

Postawa człowieka ulega zmianom w ciągu całego życia. Warto jednak wiedzieć, że czas największych przemian przypada na okres wzrostu. Po jego zakończeniu, czyli między 18 a 20 rokiem życia, postawa stabilizuje się. Oznacza to, że ciało zapamiętuje wzorce nabyte wcześniej. Dlatego tak istotne jest wypracowanie prawidłowych postaw jeszcze w okresie młodzieńczym.

Zaburzenia postawy, które zostaną zbagatelizowane lub dojdzie do ich leczenia za późno, przyniosą dzieciom wiele problemów w wieku późniejszym. Wówczas ich korekcja będzie znacznie trudniejsza. Współpraca z rodzicami i nauczycielami zwiększa szanse na szybkie i prawidłowe wyleczenie .

 

Co mogą zrobić rodzice?

Wprowadzenie prawidłowych nawyków i ćwiczeń w domu to pierwszy krok do sukcesu. Dzieci, które otrzymują wsparcie oraz są mobilizowane przez najbliższe osoby, szybciej angażują się w postawione zadania.

     Obserwacja dziecka pod kątem asymetrii barków , kolan czy stóp a nawet  garbienia się      lub niezwłoczne udanie się do specjalisty.

  • Organizacja miejsca i narzędzi do nauki – dopasowane do wzrostu i wady postawy biurko, krzesło oświetlenie oraz tornister. 
  • Zachęcanie do aktywności fizycznej – unikanie siedzącego, a jednocześnie biernego trybu życia, pomaga rozwijać zdrowy aparat ruchu. Oprócz tego uczy samodoskonalenia i samozaparcia, co ma bezpośredni wpływ na podejście dziecka do pracy nad własną postawą. Przed wybraniem dyscypliny sportowej warto dostosować ją do konkretnej wady u dziecka. Należy jednocześnie pamiętać, że wysiłek fizyczny powinien być zrównoważony.
  • Zagwarantowanie dobrego wypoczynku – należy zwrócić uwagę, czy dziecko posiada dobre warunki do spania.
  • Dbanie o zbilansowaną dietę.

 

Co mogą zrobić nauczyciele?

Zadaniem nauczycieli jest odpowiednia edukacja oraz umiejętny podział uczniów w klasie. Każdy uczeń powinien siedzieć w ławce dostosowanej do jego wzrostu. 

Szczególna odpowiedzialność leży natomiast po stronie nauczycieli wychowania fizycznego. Ich uwaga powinna być skoncentrowana na mięśniach, które mają największy wpływ na sylwetkę dziecka, czyli mięśniach grzbietu, brzucha i pośladków. 

Organizacja zajęć dodatkowych z gimnastyki korekcyjnej to również ważny krok w eliminowaniu wad postaw u dzieci. Indywidualne ćwiczenia czy profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny powinny być stałym elementem każdej placówki edukacyjnej. 

 

Profilaktyka wad postaw u dzieci – podsumowanie

Wady postaw u dzieci to problem wszechobecny i coraz częstszy. Na szczęście istnieje wiele możliwości , które pomagają wyeliminować te wady z życia. Jeśli rodzice i nauczyciele będą uważnie i czynnie podchodzić do tematu, pomogą swoim dzieciom uniknąć problemów w dorosłym życiu. 

Obok odpowiedniej organizacji miejsca nauki czy dobrej diety, kluczem do rozwiązania problemu jest aktywność fizyczna. Zachęcanie dzieci do wysiłku fizycznego oraz odpowiednia kontrola tego wysiłku to najlepsza profilaktyka, jaką można wdrożyć w codzienne życie. 

Zostaw komentarz