Fizjoterapia wczesnodziecięca – kiedy warto skorzystać z zabiegu fizjoterapeuty?

Fizjoterapia wczesnodziecięca

Fizjoterapia dziecięca, zwana również fizjoterapią pediatryczną, to specjalność skupiająca się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu problemom związanym z rozwojem ruchowym u najmłodszych. Fizjoterapeuci specjalizujący się w pediatrii pracują z dziećmi w różnym wieku, od niemowląt po nastolatki, pomagając im osiągnąć pełen potencjał ruchowy i funkcjonalny.

Fizjoterapia wczesnodziecięca jest dedykowana najmłodszym pacjentom, często już od niemowlęcego wieku. Istnieje wiele sytuacji, które mogą skłonić rodziców do skonsultowania się z fizjoterapeutą wczesnodziecięcym. Poniżej przedstawiamy kilka przypadków, w których warto rozważyć wizytę u specjalisty dla niemowlęcia lub małego dziecka:

 1. Opóźniony rozwój motoryczny.
 2. Problemy z układem mięśniowo-szkieletowym.
 3. Wrodzone wady postawy lub inne problemy ortopedyczne.
 4. Problemy z układem oddechowym.
 5. Zaburzenia neurologiczne.

Metody Bobath

Metoda Bobath, znana również jako NDT (Neurodevelopmental Treatment), to specjalistyczna metoda terapeutyczna stosowana w fizjoterapii, zwłaszcza w przypadku osób z zaburzeniami ruchowymi wynikającymi z uszkodzenia centralnego układu nerwowego, takie jak porażenie mózgowe. Oto główne zasady Metody Bobath:

 1. Indywidualne podejście: Terapeuci Bobath przykładają dużą wagę do oceny indywidualnych potrzeb pacjenta. Zrozumienie unikalnych cech anatomicznych, fizycznych i funkcjonalnych każdej osoby jest kluczowe dla skutecznej terapii.
 2. Analiza postawy i ruchu: Metoda Bobath kładzie duży nacisk na analizę postawy i ruchu pacjenta. Terapeuci starają się zrozumieć, jak pacjent utrzymuje ciało w spoczynku i jak porusza się podczas różnych czynności.
 3. Normalizacja tonusu mięśniowego: Metoda Bobath skupia się na regulacji napięcia mięśniowego. Terapeuci pracują nad równowagą między mięśniami napiętymi a osłabionymi, dążąc do uzyskania bardziej harmonijnego tonusu mięśniowego.
 4. Stymulacja ruchu spontanicznego: Zamiast forsować określone wzorce ruchowe, Metoda Bobath stawia na stymulację ruchu spontanicznego. Terapeuci zachęcają pacjenta do naturalnych, kontrolowanych ruchów.
 5. Ułatwianie funkcjonalności: Celem terapii Bobath jest poprawa funkcjonalności pacjenta w codziennym życiu. Terapeuci starają się integrować zdobyte umiejętności ruchowe w naturalne sytuacje i czynności.
 6. Współpraca z pacjentem i rodziną: Terapeuci Bobath kładą duży nacisk na współpracę z pacjentem i jego rodziną. Wspólna praca ma na celu zintegrowanie zasad Metody Bobath w życie codzienne pacjenta.
 7. Ciągła ocena i modyfikacja planu terapeutycznego: Metoda Bobath to podejście dynamiczne, które wymaga ciągłej oceny postępów pacjenta. Terapeuci modyfikują plan terapeutyczny w miarę potrzeb, dostosowując go do zmieniających się warunków i celów terapeutycznych.

Pamiętaj, że Metoda Bobath jest stosowana przez wyspecjalizowanych fizjoterapeutów i wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.

Zostaw komentarz